Pianka poliuretanowa (PUR) – jej rodzaje, charakterystyka oraz zastosowanie

Pianka poliuretanowa to produkt bardzo szeroko wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu. Bardzo dużą popularnością cieszy się między innymi w budownictwie. Pianka PUR wykorzystywana jest przede wszystkim do ociepleń konstrukcji oraz do poprawiania izolacji budynków przed wilgocią. Istnieją dwa warianty tego materiału. Różnią się one między sobą właściwościami oraz zastosowaniem. Sprawdź, jakie rodzaje pianki do ocieplania wyróżniamy i kiedy warto po nie sięgnąć.

Pianka PUR o budowie otwartokomórkowej

Pierwszy rodzaj pianki PUR, który bardzo szeroko wykorzystywany jest w budownictwie, to pianka o budowie otwartokomórkowej. Jest to popularny materiał, który dzięki swoim właściwościom świetnie sprawdza się jako warstwa ociepleniowa budynków różnego rodzaju. Pianka otwartokomórkowa jest elastyczna i paroprzepuszczalna. Dzięki temu doskonale izoluje daną powierzchnię i chroni przed utratą ciepła, ale jednocześnie umożliwia jej oddychanie. Jest to szczególnie istotne w przypadku konstrukcji drewnianych, które w przeciwnym razie mogłyby gnić pod powierzchnią pianki. Dzięki temu to rozwiązanie świetnie sprawdza się do ocieplania wewnętrznego. Dużą zaletą wykorzystania tego materiału jest nie tylko fakt, że na piance nie tworzą się pęknięcia. Dodatkowo ma ona jednolitą powierzchnię, co sprawia, że nie tworzą się mostki termiczne, przez które ciepło mogłoby wydostawać się na zewnątrz.

Otwartokomórkowa pianka PUR charakteryzuje się gęstością pozorną w przedziale 7–14kg/m3. Z kolei jej współczynnik przewodzenia ciepła zamknięty jest w granicach od 0,034 do 0,039 W/(m*K). Otwartokomórkowy wariant pianki jest odporny na przedmuchy powietrza oraz wykazuje bardzo niską przewodność ciepła. Wykorzystanie go jako izolacji pomieszczeń w celu ich docieplenia gwarantuje brak mostków termicznych, co niemożliwe jest w przypadku wykorzystania styropianu czy wełny mineralnej. Warstwa tego materiału dodatkowo wycisza pomieszczenie, co jest dużym atutem wykonywania izolacji z tego materiału. Do bardzo ważny atutów pianki PUR otwartokomórkowej należy także fakt, że nie powoduje ona alergii. Materiał po nałożeniu na ocieplaną powierzchnię zastyga bardzo szybko i jest w stu procentach neutralna dla alergików oraz dla zwierząt.

Otwartokomórkowa pianka poliuretanowa jest szeroko doceniana przez specjalistów. Jej właściwości umożliwiają wykorzystywanie jej na wielu różnych powierzchniach, do których przylega bardzo dokładnie dzięki swojej elastyczności. Ten rodzaj pianki świetnie sprawdza się przede wszystkim do ocieplania konstrukcji od wewnątrz. Można nią pokrywać ściany, stropy oraz poddasza bez względu na to, z jakiego materiału są one wykonane. Może być ona stosowana bezpośrednio na membranę lub deskowanie, bez konieczności dodawania dodatkowej warstwy między podłożem, a warstwą ociepleniową.

Poliuretanowa pianka zamkniętokomórkowa

Drugi rodzaj pianki PUR, który również wykorzystywany jest w budownictwie, to pianka o strukturze zamkniętokomórkowej. Jest ona sztywniejsza niż pianka o strukturze otwartokomórkowej, jednak mimo to doskonale przylega do praktycznie każdej nawierzchni. Pianka zamkniętokomórkowa może być wykorzystywana w bardzo różnych warunkach. Jest odporna na oddziaływanie wilgoci, środków chemicznych i rozpuszczalników. Ne rozwijają się także na niej pleśnie, grzyby i bakterie. Z tego powodu ten materiał wykorzystywany jest nawet w trudnych warunkach. Sprawdza się ona nie tylko do ocieplania elementów budynków mieszkalnych, ale także innych konstrukcji budowlanych wykorzystywanych w
przemyśle lub w branży rolniczej.

Pianka zamkniętokomórkowa PUR to pianka o gęstości pozornej w przedziale od 30 60kg/m³. Jej struktura składa się z aż 90% zamkniętych komórek. Dzięki temu jest ona bardzo zwarta i stosunkowo sztywna, ale jednocześnie bardzo odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jej współczynnik przewodzenia ciepła wynosi od 0,02 do 0,024W/(m*K), co sprawia że jest to materiał doskonale izolujący. Jej zaletą jest także fakt, że bardzo dobrze izoluje ona wilgoć w każdej postaci. Dotyczy to nie tylko cieczy, jak ma to miejsce w przypadku pianki otwartokomórkowej, ale także pary wodnej. Dzięki temu pianka o strukturze zamkniętokomórkowej idealnie sprawdza się do wykorzystywania także na zewnątrz.

Zastosowanie pianki PUR o zamkniętych komórkach jest bardzo szerokie. Nadaje się ona do wykonywania izolacji natryskowych na praktycznie każdej nawierzchni. Można pokrywać nią różnego rodzaju konstrukcje, na przykład blaszane hale i magazyny, a także drewniane konstrukcje budynków inwentarskich, na przykład kurników. Pianę zamkniętokomórkową można kłaść także bezpośrednio na beton, cegłę lub nawet na starą warstwę ociepleniową. Jeśli nie zawilgotniała i nie zaczęła pleśnieć, to nie trzeba jej ściągać przed nałożeniem warstwy pianki. Zamkniętokomórkowa pianka nadaje się także do ocieplania ścian, stropów i poddaszy w budynkach mieszkalnych, chociaż tam znacznie częściej wykorzystywana jest pianka o strukturze otwartokomórkowej.

Ocieplanie budynków z pianką PUR

Ocieplanie budynków to sposób na zaoszczędzenie ogromnych pokładów ciepła, a co za tymidzie, na znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania budynku. Pianka PUR otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa to doskonały wybór do budynków o bardzo różnym przeznaczeniu. Jest to materiał, który doskonale izoluje powierzchnię różnego rodzaju i przylega do nich bardzo ściśle. Nie trzeba obawiać się przesuwania warstwy izolacyjnej, nie trzeba martwić się o łączenia i klejenia oraz o powstawanie mostków termicznych. Wszystko dzięki temu, że metoda natryskowa gwarantuje równomierne pokrycie całej powierzchni jednolitą warstwą, bez łączeń.

Liczne zalety sprawiają, że pianka PUR coraz częściej wypiera tradycyjne metody ocieplania budynków mieszkalnych, magazynowych, rolniczych oraz przemysłowych i biurowych. To nowoczesne rozwiązanie zapewnia doskonałą izolację, jest nieszkodliwe dla osób korzystających z budynku oraz ma naprawdę długą gwarancję skuteczności. Dobrze położona pianka zapewni świetną izolację cieplną i zabezpieczenie budynku przed wilgocią nawet przez kilkadziesiąt lat. Ponadto jej układanie jest niezwykle szybkie i wygodne. Zaletą tej metody jest także fakt, że podczas nakładania pianki PUR nie powstaje też zbyt dużo
odpadów.

Jesteś zainteresowany współpracą?

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych usług? Masz pytania, na które chcesz uzyskać profesjonalne odpowiedzi z pierwszej ręki? Odezwij się do nas już teraz, a na pewno rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości!
Skontaktuj się z nami!